Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi
1. Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi.Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi świadczone są osobom dorosłym z zaburzeniami psychicznymi, wykazującym zaburzenia psychotyczne; upośledzenie umysłowe; osobom wykazującym inne poważne zakłócenia czynności psychicznych, które zgodnie ze stanem wiedzy medycznej zaliczane są do zaburzeń psychicznych , a osoba ta wymaga takiej formy pomocy i opieki niezbędnej do życia w środowisku rodzinnym lub społecznym. Specjalistyczne usługi opiekuńcze w wyjątkowych przypadkach świadczone są też dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi, pozbawionych dostępu do zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych, jeśli nie mają możliwości uzyskania dostępu do zajęć świadczonych przez inne zobowiązane podmioty.
Przyznając specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi, należy mieć na względzie zasadę pomocniczości, wynikającą z ustawy o pomocy społecznej, która definiuje pomoc społeczną jako instytucję polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości (art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej). Podstawą do przyznania usług specjalistycznych konieczna jest zgoda osoby zainteresowanej i dokument potwierdzający leczenie w Poradni Zdrowia Psychicznego. Przy udzielaniu tej formy pomocy podstawą do przyznania świadczenia jest sytuacja zdrowotna osoby i związane z tym trudności - a nie sytuacja materialna.
Dochód natomiast wpływa na poziom odpłatności za świadczone usługi.
W przypadku przyznania specjalistycznych usług opiekuńczych ustala się ich zakres, okres i miejsce świadczenia, a także wysokość odpłatności za usługi. W przypadku, gdy dochód osoby lub na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego określonego w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej (tj. w przypadku osoby samotnie gospodarującej - 776 zł, a w przypadku osoby w rodzinie - 600 zł pomnożonej przez liczbę członków rodziny), specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone są nieodpłatnie. W przypadku gdy dochód przekracza kryterium dochodowe, wysokość odpłatności ustalana jest na podstawie rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych
2. Wymagane dokumenty:
- zaświadczenie lekarza (psychiatry lub neurologa) lub inne dokumenty potwierdzające występowanie zaburzeń psychicznych uzasadniających objęcie pomocą w formie specjalistycznych usług opiekuńczych.
- podanie o przyznanie świadczenia
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość - do wglądu,
- zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości dochodu, złożone przez stronę pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania;
- oświadczenie o stanie majątkowym.
3. Cel i zakres i zakres specjalistycznych usług opiekuńczych.
Celem specjalistycznych usług opiekuńczych jest poprawa jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi poprzez:
- zapewnienie wysokiej jakości specjalistycznej pomocy osobom samotnym
z zaburzeniami psychicznymi, w przypadkach gdy są jej pozbawione, oraz osobom, które wymagają takiej pomocy, a rodzina nie może jej zapewnić; - pomoc dostosowaną do szczególnych potrzeb osób z zaburzeniami psychicznymi oraz celów postawionych w planach postępowania terapeutyczno-wspierającego, świadczoną przez osoby z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem.
- uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia, w tym:
- kształtowanie umiejętności zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych
i umiejętności społecznego funkcjonowania, - interwencję i pomoc w życiu w rodzinie,
- pomoc w załatwianiu spraw urzędowych,
- wspieranie i pomoc w uzyskaniu zatrudnienia,
- pomoc w gospodarowaniu pieniędzmi;
- pielęgnację jako wspieranie procesu leczenia;
- w wyjątkowych przypadkach rehabilitację fizyczną i usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu w zakresie nieobjętym przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
- pomoc mieszkaniową, w tym:
- w uzyskaniu mieszkania,
- załatwianiu spraw mieszkaniowych,
- kształtowaniu właściwych relacji z sąsiadami i gospodarzem domu;
i rewalidacyjno-wychowawczych jeśli nie mają ich zapewnionych poprzez inne służby.
W przypadku planowania usług wskazanych w punkcie 3 ośrodek powinien dysponować informacją potwierdzającą, że lekarz lub specjalista wskazał zakres tych usług i zakres ten nie jest objęty przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Natomiast w przypadku usług, o których mowa w punkcie 5 ośrodek powinien dysponować informacją potwierdzającą niedostępność zajęć, które powinny zapewnić właściwe podmioty, i wskazującą przyczyny niemożności uzyskania dostępu do tych zajęć.
Wymiar planowanych usług powinien uwzględniać działania już prowadzone w ramach innych systemów oraz rehabilitację zorganizowaną przez rodzinę.
4. Forma i termin załatwienia sprawy:
Wydanie decyzji administracyjnej o przyznaniu lub odmowie przyznania specjalistycznych usług opiekuńczych. Decyzję administracyjną wydaje się po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego. Termin załatwienia sprawy - bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu jednego miesiąca od dnia wszczęcia postępowania, a w sprawie szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
5. Sprawy załatwiane są przez:
Dział Pomocy Osobom Starszym i Niepełnosprawnym, ul. 11 go Listopada 113 b 28 – 300 Jędrzejów, pok. 22 tel. 41 386 41 95.
6. Tryb odwoławczy
Od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach za pośrednictwem Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jędrzejowie w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
7. Podstawa prawna:
- ustawa o pomocy społecznej
- ustawa o ochronie zdrowia psychicznego
- rozporządzenie Ministra rodziny,Pracy i Polityki Społecznej sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych
- rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej
- ustawa Kodeks postępowania administracyjnego